تجهیزات پمپ
۱۴ آذر

قطعات پمپ

قطعات پمپ

درباره تجهیزات پمپ ها چه می دانید….

بدنه پمپ: محفظه ای است که پره های پمپ، محور و سیستم آببندی آنرا در بر میگیرد و مایع از میان آن جریان مییابد . معمولا بدنه پمپ از نوع حلزونی یا ازنوع قطر افزاینده است.

محور پمپ: بسته به نوع موتور مورد استفاده، محور پمپ میتواند بخشی از روتور موتور بوده، و یا مستقل و به محور موتور جفت شده باشد. محور میتواند دارای یاتاقان مستقل بوده، یا توسط یاتاقانهای موتور نگه داشته شود . روش مورد استفاده به طراحی پمپ بستگی خواهد داشت.

پروانه پمپ: قسمتی از پمپ است که نیروی زیادی به سیال وارد کرده تا سرعت و مقدار حرکت آنرا افزایش دهد. منفذ مرکز پروانه را چشم پروانه می گویند تا که حدودی تعیین کننده ظرفیت پمپ است.

پره های پمپ: قسمت هایی از پروانه اند که سیال را در داخل پمپ هدایت میکنند.

روپوش پروانه (shroud) : پره های پمپ را پوشانده وجریان سیال را در ناحیه پروانه محدود مینماید.

نقطه مکش: محل ورود سیال به پمپ است که معمولا در نزدیکی مرکز بدنه آن قرار دارد . قطر برای عبور در این نقطه تا حدودی میزان آبدهی پمپ را تعیین میکند.

حلقه های سایش: در تمام پمپ ها در نظر گرفته نمیشود . اما اگر در نظر گرفته شوند معمولا قابل تعویض خواهند بود . بدین طریق یک آببندی هیدرولیک انجام میشود که کارایی پمپ را افزایش میدهد. علاوه بر این، مقدار اندکی سیال از طرف رانش به طرف مکش پمپ باز گردانده میشود.

کاسه نمد: موجب آببندی جریان سیال در داخل پمپ میشود . کاسه نمد میتواند شامل یکواحد آببندی از نوع بافته شده قابل تعویض و قابل تنظیم یا از نوع مکانیکی باشد.

شیپوره Diffuser: معمولا در پمپ های گریز از مرکز استفاده نمیشود . لیکن ممکن است گاهی به منظور جهت دادن به جریان آب بکار گرفته شود. با استفاده از بدنه حلزونی از شیپوره کمتر استفاده میشود.

نقطه رانش یا تخلیه: نقطه ای است که پمپ سیال را به سیستم لوله کشی میراند . برای نمایش قطعات پمپ ازنوع ساده، پمپ های یک مرحله ای با یک دهانه مکش استفاده شده است. اما پمپ های گریز از مرکز نیز در طرحهای چند مرحله ای بامکش دو گانه ساخته میشوند . نوع پمپ مورد استفاده بر حسب مقدار سیال پمپ شونده و فشار لازم تعیین میگردد. پمپ دو گانه بسیار شبیه پمپ بامکش واحد است، با این تفاوت که در آن سیال از هر دو طرف پروانه کشیده شده و از طریق یک دهنده خروجی رانده میشود.

بدنه پمپ ها: پمپ های گریز از مرکز در کارخانه ها از لحاظ ساختمان و کاربرد با یک دیگر تفاوت دارند. از این رو، بدنه پمپ ها به صورت مختلف ساخته میشوند، که چند مورد آنها درشکل ۵ نشان داده شده است . از این تصاویر میتوان دریافت که انواع مختلف پمپ ها با یک دیگر تفاوتهای فیزیکی دارند. در ضمن جنس بدنه پمپ ها میتواند از مواد مختلف مانند چدن، فولاد، برنز و یا آلیاژ های مقاوم در برابر خوردگی وسایش ساخته شود.

موتور پمپ درون سوز

( موتور پمپ دیزلی – موتور پمپ بنزینی – موتور پمپ نفت بنزین – پمپ آب کش بنزینی )

پمپ آب کش بنزینی

پمپ هایی که با سوخت کار می‌کنند باید در ارتفاع تقریباً ۶ متری از منبع آب قرار بگیرند و آب را تا ارتفاع ۳۰ متر از ارتفاع پمپ بالا ببرند. این پمپ ها در انتقال حجم زیاد آب بصورت دوره ای ( بیشتر از ۳ ساعت کارکرد مداوم استفاده نشود) بسیار خوب عمل می کنند (مثلاً پر کردن مخزن یکبار در هفته) و در مصرف گازوییل بسیار معتدل هستند ( در تجربه ای که داشتیم، یک چهارم گالن گازوییل، ۱۲۰۰ گالن آب را با استفاده از لوله ۱ اینچی تا ارتفاع ۱۰۰ فوتی در مسیر سربالایی تقریباً ۶۰۰ فوت در ۴۵ دقیقه پمپ می کند). در اینجا چند نکته در مورد استفاده از این پمپ ها ذکر شده است:

همیشه قبل از استفاده مطمئن شوید که پمپ به صورت مناسبی آماده کار شده است (کار کردن بدون آب پمپ موجب خرابی پمپ می‌شود).
همیشه به یاد داشته باشید آب پمپ را در زمستان یا هر موقعی که احتمال یخ زدن دارد بعد از هر بار استفاده کردن خالی کنید ( لوله مکش هم شامل می‌شود).
روغن این نوع از پمپ ها باید به اعضای کارکرد ۲۰ ساعت تعویض شود.
در پایین‌ترین قسمت آب (دقیقاً کنار پمپ)، یک شیر و لوله ۱ اینچی به منظور تخلیه آسان و سریع سیستم به پمپ، نصب کنید.
پمپ را در جایی نصب کنید که جریان شدید آب در چشمه ها آن را تکان ندهد.

قبل از خرید، از ارتفاعی که پمپ قرار است آب را بالا بکشد ( پمپ آب کش بنزینی ) مطمئن شوید. کاربرد دیگر موتور پمپ ها در مناطقی با آب و هوای خشک است برای جلوگیری از آتش سوزی. یک مخزن آب و یک پمپ آب خوب در پشت وانت می تواند فکر مناسبی برای مناطقی باشد که احتمال بروز آتش سوزی های گسترده وجود دارد.

مطرح ترین موتور های پمپ های موجود در بازار ایران شامل موتور پمپ با موتور روبین و پمپ روبین ( Robin ) و موتور روبین و پمپ کوشین ( Koshin ) ، موتور پمپ هوندا ( Honda )، موتور پمپ استریم ( Stram )، موتور پمپ کیپور ( Kipor )، موتور پمپ ایگل ( Eagle ) می باشند.

لیست قطعات پمپ خطی

ردیف نوع قطعه ( ریال )قیمت
۱ الکتروموتور با شاسی ۱/۸-۱/۲ ۲/۲۰۰/۰۰۰
۲ الکتروموتور  ۱/۶HV ۲/۵۰۰/۰۰۰
۳ الکتروموتور ۱/۲-۱/۳ AA ۲/۷۵۰/۰۰۰
۴ الکتروموتور ۳/۴AA ۳/۴۰۰/۰۰۰
۵ الکتروموتور ۱ A6 تک فاز ۶/۹۰۰/۰۰۰
۶ الکتروموتور ۱ A6 سه فاز ۶/۵۰۰/۰۰۰
۷ الکتروموتور ۱/۵A7 تک فاز ۷/۵۰۰/۰۰۰
۸ الکتروموتور ۱/۵A7 سه فاز ۶/۹۰۰/۰۰۰
۹ کلگی چدنی “S100 1 ۶۰۰/۰۰۰
۱۰ کلگی چدنی ” HV 2 ۱/۰۵۰/۰۰۰
۱۱ کلگی چدنی ” AA 2 ۱/۰۵۰/۰۰۰
۱۲ کلگی چدنی AA 1/2 1 ۱/۰۵۰/۰۰۰
۱۳ کلگی چدنی ” LD 2
۱۴ کلگی چدنی ۱/۲ ۲
۱۵ کلگی چدنی A6-A7 ۲/۶۰۰/۰۰۰
۱۶ کلگی چدنی “۳ ۴۰ PD ۳/۱۰۰/۰۰۰
۱۷ فلنچ “۱ ۱۰۰/۰۰۰