فروش انواع فلنج ها
۱۳ دی

فلنج در سایزها مختلف

فلنج در سایزها مختلف

فلنج چیست؟
فلنج ها (flange) یکی از اتصال دهنده های لوله ها ، شیرآلات و دستگاه ها به یکدیگر می باشد. فلنج ها در مکان هایی که در آن لوله ها ،ابزار دقیق، شیرها و دیگر تجهیزات که برای تعمیر و نگهداری مونتاژ شده اند مورد استفاده قرار میگیرند . اتصال فلنج دار تشکیل شده از سه قسمت مجزا می باشد : ۱-Flange 2- گسکت ها ۳- پیچ ها فلنج ها بصورت قطعه دیسکی شکل می باشند که همیشه بصورت جفت به کمک پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می سازد و به آسانی باز و بسته می شوند و برای فشارهای کم و زیاد مناسب می باشد. آب بندی بین دو فلنج توسط لای (Gasket) که در بین آنها قرار داده می شود انجام می گیرد. جنس فلنج ها از فولاد و آلیاژهای آن و یا از چدن و استیل و ….. سایر مواد ساخته می شود.

مشخصات فلنج ها
مطابق استاندارد، مشخصات Flange که شامل موارد ذیل می‌باشد باید بر روی Flange حک گردد: ۱- نام تجاری تولید کننده Flange ۲- سایز اسمی لوله (قطر خارجی لوله که Flange به آن جوش داده خواهد شد) ۳- مقدار فشار قابل تحمل (به آن کلاس Flange هم گفته می‌شود) ۴- شکل سطح Flange (شکل سطح فلنج مهمترین قسمت تشکیل دهنده یک فلنج می‌باشد) ۵- سوراخها (گاهی بعنوان ضخامت دیواره نیز بیان می‌گردد) ۶- مواد تشکیل دهندهFlange (مطابق استاندارد ASTM این عدد بیان کننده مشخصات مواد خام مورد استفاده برای تهیه Flangeمی‌باشد) ۷- شماره یا کد مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی Flange

کلاس:
فلنجها بسته به نوع جنس متناسب با فشاری که تحمل می‌کنند به کلاسهای مختلف به شرح ذیل تقسیم می‌گردند: ۱- رده‌بندی فشار مطابق استاندارد ANSI B۱۶٫۳۴ مطابق این استاندارد Flange فولادی وآلیاژهای آن به کلاسهای ۱۵۰-۳۰۰-۴۰۰-۶۰۰-۹۰۰-۱۵۰۰-۲۵۰۰-تقسیم بندی می‌شوندکه این اعداد ماکزیمم فشار بر حسب PSI بوده که فلنج ها در حداکثر دمای مجاز می‌توانند تحمل کنند ومعمولا فشار کارکرد حدود ۲٫۴ برابر اعداد فوق می‌باشد.(رابطه فشار با دما برای جنسهای مختلف در استاندارد فوق مشخص گردیده‌است) ۲- رده‌بندی فشار مطابق استاندارد ISO در این استاندارد فشار تحمل فلنجهای فولادی وآلیاژهای آن با PN نشان داده شده که این نشان دهنده فشار اسمی بر حسب BAR می‌باشد. بعنوان مثال PN۳۰ یعنی فشار کارکرد فلنج ۳۰ BAR می‌باشد. ۳- رده‌بندی فشار براساس استاندارد API (۶A-۶B-۶BX) این نوع فلنجها دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنج های گروهANSI بوده وبه کلاسهای ۵۰۰۰-۳۰۰۰-۲۰۰۰-۱۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ رده‌بندی می‌گردند.


انواع فلنج

فلنج ها با سطح ساده (Flat Face):

فروش فلنج ساده

فلنج ساده

برای اتصال شیرها و اتصالات چدنی و فلنچ های غیر فولادی پمپ ها از این نوع فلنج استفاده می گردد. همچنین برای خطوط فشار پائین مانند: (Cooling water-CWR-CWS) كه نشتی زیاد مهم نباشد نیز از این نوع فلنج ها استفاده می شود. جهت آب بندی اتصالات نیز از واشرهائی استفاده می شود كه قطر خارجی آنها برابر قطر خارجی Flange است. این واضح همچنین امكان اتصال دو قطعه را غیر ممكن می کند و در نتیجه امكان شكست قطعات نیز كاهش می­یابد.

در این نوع از فلنجها سطح یك Flange كه باید در مقابل سطح دیگر قرار گیرد صاف می باشد. معمولاً فلنجها چدنی و یا فولادی كه در فشارهای كم كاربرد دارند از این نوع ساخته می شوند .


فلنج با سطح برجسته (RAISED FACE):

فروش فلنج با سطح برجسته

فلنج با سطح برجسته

در این نوع فلنجهاسطح Flange که درمقابلFlange دیگر قرارگرفته و بر روی آن لایی قرار داده می‌شود نسبت به سطح کلی فلنجها برجسته تر ساخته می‌شود. بر اساس استاندارد مقدار برجستگی درتمام اندازه‌ها برای کلاسهای ۱۵۰و ۳۰۰ برابر ۱٫۶ mm وکلاسهای بالاتر برابر ۶٫۴ mm می‌باشد. در قسمت برجستگی ممکن است سطح کاملاً صیقلی (smooth finish) و یا دارای شیار (serrated finish) باشد واین شیارها یابصورت هم مرکز ویا حلزونی می‌باشد که روش ساخت آن در استاندارد (mss-sp-۶) مشخص گردیده است (معمولاً عمق شیارها ۰٫۴mm وفاصله آن از هم ۰٫۸ mm می‌باشد)


Weld Neck Flange یا فلنج گلودار جوشی:

فروش فلنج گلودار

فلنج گلودار

فلنج ها گلودار دارای یک گردن مخروطی است که شعاع این گردن در انتها با قطر لوله برابر و به آن جوش می‌شود. وجود این گردن باعث تقویت تحمل فلنج می‌گردد. این نوع فلنج ها برای تحمل فشارهای بالا و دماهای زیر صفر و همچنین بارهای نوسانی و ارتعاشی مناسب است.


Blind Flange یا فلنج کور:

فروش فلنج کور

فلنج کور

یک صفحه گرد بسته که در پایان میسر لوله کشی و مسیرهای دارای فشار به کار می‌رود. این نوع Flange و همچنین پیچ‌های آن عموماً فشار بیشتری نسبت به دیگر فلنج‌ها تحمل می‌کند که ماکزیمم این فشار در مرکز آن قرار دارد. با توجه به کلاس فلنجها می‌تواند فشار متناسب را تحمل کند.


Slip on Flange یا فلنج روکار:

فروش فلنج روکار

فلنج روکار

این نوع فلنج ها در سرویس های معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نصب آن ساده است و مقاومت آن در برابر فشار داخلی دو سوم و در برابر بار خستگی یک سوم فلنجها گردندار و هزینه نصب آن مقداری بالاتر است.


Lap joint Flange یا فلنج لبه دار:

فروش فلنج لبه دار

فلنج لبه دار

همانند فلنج ها معمولی است که لایه پایینی وجود نداشته و انتهای آن پخ دارد و لوله در سر دیگر جوش لب به لب می‌شود. این Flange با سیال تماس ندارد و هزینه آن از فلنج گردندار یک سوم بیشتر است و مقاومت در برابر خستگی آن تنها یک دهم فلنج ها گردندار است.


Socket weld Flange یا فلنج با جوش محفظه ایی:

فروش فلنج محفظه ای

فلنج محفظه ای

همانطور که از اسم آن پیداست این فلنچ محفظه‌ای دارد که لوله درون آن قرار می‌گیرد. اگر این فلنچ از داخل هم جوشکاری شود، مقاومت در برابر خستگی آن یک و نیم برابر و مقومت استاتیکی آن برابر فلنج Slip on می‌شود.


Screw Flange یافلنچ رزوه ایی :

فروش فلنج رزوه ای

فلنج رزوه ای

درون این فلنجها رزوه کار شده است و لوله می‌تواند درون آن پیچ شود. از مزایای این فلنجها عدم احتیاج آنها به جوشکاری است. البته در صورت لزوم و فشارهای بالا می‌توان از جوش نیز در آنها استفاده کرد. کارایی این Flange در فشارهای بالا است.


Orifice Flange یا اریفیس فلنج :

خرید اریفیس فلنج

اریفیس فلنج

این فلنجها در واقع همان Flange گلودار و در برخی موارد روکار است که در راستای شعاع دارای سوراخ است. این سوراخ‌ها به منظور اندازه‌گیری جریان سیال مایع یا گاز استفاده می‌شود.


پیچ های مورد استفاده در بستن فلنچ ها :

پیچ ممكن است از یك طرف رزوه شده باشد كه به آن Bolt گفته می شود در این صورت طرف دیگر آن دارای سر۶گوش و یا ۴ گوش مخصوص آچار می باشد و به یك مهره (Nut) نیاز دارد و یا ممكن است سرتاسر رزوه شده باشد ­(Stud bolt) كه در این صورت به دو مهره نیاز دارد.

اندازه و نوع دنده پیچ :

پیچ ها بر اساس قطر خارجی پیچ، بصورت میلیمتری و یا اینچی اندازه گیری می گردند. بعنوان مثال قطر خارجی پیچ M16 برابر ۱۶ میلیمتر و قطر خارجی پیچ ۳/۴″ برابر ۳/۴″ می باشد. پیچ و مهره ها مطابق سیستم متریك و یا اینچی رزوه می شوند و در هر دو حالت دنده بر روی پیچ بصورت موازی (Straight) می باشد یعنی قطر نوك دنده در طول پیچ یكسان است و مهره به راحتی در سرتاسر پیچ می­پیچد.

در سیستم متریك اندازه گام پیچ همراه با قطر خارجی پیچ مشخص می شود مانند :M30*2 یعنی قطر خارجی پیچ ۳۰ میلیمتر و گام آن ۲mm می باشد. در سیستم اینچی همراه با قطر خارجی پیچ تعداد دنده در اینچ نیز مشخص می شود مانند ۳/۴″*۸ یعنی قطر خارجی پیچ ۳/۴ اینچ بوده و تعداد دندانه ها در اینچ برابر ۸ دندانه می باشد.


جهت دريافت ليست قيمت ها با بخش فروش شرکت نوين تاسيسات ۰۲۱۸۸۳۰۳۴۱۵۰۲۱۸۸۸۶۰۶۲۴۰۹۱۲۳۸۶۲۵۰۲ تماس بگيريد.

برچسب ها:فلنج ساده,فروش فلنج رزوه ای,فروش فلنج ساده,خرید فلنج ساده,خرید فلنج رزوه ای,قیمت فلنج ساده,انواع فلنج ساده,مشخصات فلنج ساده,فروش فلنج روکار,فلنج لبه دار,فروش فلنج لبه دار,خرید فلنج لبه دار,قیمت فلنج لبه دار,,فلنج رزوه ای,فلنج رزوه ای,قیمت فلنج رزوه ای,خرید فلنج رزوه ای,فروش فلنج رزوه ای,اریفیس فلنج,فروش اریفیس فلنج,خرید اریفیس فلنج,قیمت اریفیس فلنج,,انواع فلنج ها,فروش انواع فلنج ها,خرید انواع فلنج ها,قیمت انواع فلنج ها,مشخصات انواع فلنج ها,خرید فلنج روکار,قیمت فلنج روکار,مشخصات فلنج لبه دار,فلنج محفظه ای,فروش فلنج محفظه ای,مشخصات فلنج محفظه ای,قیمت فلنج رزوه ای,مشخصات فلنج رزوه ای,فلنج با سطح برجسته,فروش فلنج با سطح برجسته,,خرید فلنج با سطح برجسته,,قیمت فلنج با سطح برجسته,,مشخصات فلنج رزوه ای,فلنج گلودار,فروش فلنج گلودار,قیمت فلنج محفظه ای,خرید فلنج گلودار,قیمت فلنج گلودار,فلنج کور,فروش فلنج کور,قیمت فلنج کور,خرید فلنج کور,فلنج روکار,خرید فلنج محفظه ای,Orifice Flange یا اریفیس فلنج ,فروش Orifice Flange یا اریفیس فلنج ,خرید Orifice Flange یا اریفیس فلنج ,قیمت Orifice Flange یا اریفیس فلنج ,Orifice Flange یا اریفیس فلنج چیست,مشخصات Orifice Flange یا اریفیس فلنج ,Blind Flange یا فلنج کور,فروش Blind Flange یا فلنج کور,خرید Blind Flange یا فلنج کور,Socket weld Flange یا فلنچبا جوش محفظه ایی,فروش Socket weld Flange یا فلنچبا جوش محفظه ایی,خرید Socket weld Flange یا فلنچبا جوش محفظه ایی,قیمت Socket weld Flange یا فلنچبا جوش محفظه ایی,Socket weld Flange یا فلنچبا جوش محفظه ایی چیست ,مشخصات Socket weld Flange یا فلنچبا جوش محفظه ایی,Lap joint Flange یا فلنج لبه دار چیست Lap joint Flange یا فلنج لبه دار,خرید Slip on Flange یا فلنج روکار,مشخصات Slip on Flange یا فلنج روکار,قیمت Blind Flange یا فلنج کور,Blind Flange یا فلنج کور چیست,خرید Weld Neck Flange یا فلنج گلودار جوشی,فروش Weld Neck Flange یا فلنج گلودار جوشی,Weld Neck Flange یا فلنج گلودار جوشی چیست,فروش فلنج با سطح برجسته (RAISED FACE),,قیمت فلنج با سطح برجسته (RAISED FACE),فلنج با سطح برجسته (RAISED FACE) چیست,خرید فلنج ها با سطح ساده (Flat Face),مشخصات فلنج ها با سطح ساده (Flat Face),,فلنج ها با سطح ساده (Flat Face) چیست,Screw Flange یافلنچ رزوه ایی,فروش Screw Flange یافلنچ رزوه ایی,خرید Screw Flange یافلنچ رزوه ایی,قیمت Screw Flange یافلنچ رزوه ایی,Lap joint Flange یا فلنج لبه دار,فروش Lap joint Flange یا فلنج لبه دار,خرید Lap joint Flange یا فلنج لبه دار,قیمت Lap joint Flange یا فلنج لبه دار,مشخصات Lap joint Flange یا فلنج لبه دار,فروش Slip on Flange یا فلنج روکار,Slip on Flange یا فلنج روکار,قیمت Slip on Flange یا فلنج روکار,Slip on Flange یا فلنج روکار چیست,مشخصات Blind Flange یا فلنج کور,Weld Neck Flange یا فلنج گلودار جوشی,قیمت Weld Neck Flange یا فلنج گلودار جوشی,مشخصات Weld Neck Flange یا فلنج گلودار جوشی,فلنج با سطح برجسته (RAISED FACE),خرید فلنج با سطح برجسته (RAISED FACE),مشخصات فلنج با سطح برجسته (RAISED FACE),فروش فلنج ها با سطح ساده (Flat Face),فلنج ها با سطح ساده (Flat Face),قیمت فلنج ها با سطح ساده (Flat Face),,